گاو سیستانی در سرآشیبی سقوط: مشکلات و راه حل ها

با وجود تمامی مزایایی که برای این دام در منطقه سیستان بخصوص زابل مطرح شد حدود دو دهه است که توجه چندانی به گاو سیستانی نمی شود. چند مورد از راه حل ها و مشکلات گاو سیستانی را بررسی میکنیم.

گاو سیستانی در سرآشیبی سقوط

به ظور مفصل در رابطه با مزایای پرورش گاو سیستانی صحبت شد اما …… با وجود تمامی مزایایی که برای این دام در منطقه سیستان بخصوص زابل مطرح شد حدود دو دهه است که گاو سیستانی جایگاه خود را از دست داده است و می تاوان خشکسالی‌های سالهای اخیر که از سال 1375 آغاز شاد را به‌عنوان تنها دلیل این آمار نام بارد. خشکسالی دشت سیستان که بر بسیاری از امور این مناطق اثرات سوئی داشته است، پرورش و تولید گاو سیستانی را نیاز دستخوش ناملایمات اقلیمی و طبیعی کرده است، که از جمله این عوامل می‌توان به کمبود علوفه اشاره کارد در مقابل 

کشاورزان و دامدارانی که متاثر از خشک سالی هستند دیگر درآمد کافی برای فراهم نمودن علوفه مورد نیاز را ندارند.

تداوم خشک سالی‌ها و هزینه‌های زیاد پرورش به مرور زمان موجب شد تا دامداران و کشاورزان رغبتت خود را برای پرواربندی این نوع دامها از دست بدهند، به‌طوری که هم اکنون پرورش این نوع گاو در منطقه سیستان به دست کشاورزان و دامداران موارد بسیار نادر است. یکی از راه حلهای موجود برای حفظ این نژاد انتقال آن از منطقه سیستان به مناط بهتر تار برخوردار از نظر علوفه‌ای را نام برد. از دیگر اقدامات استفاده از ضایعات نخلستان‌ها و باغ‌های موز در استان با مدیریت و تامین مالی برای تبدیل آن‌ها به کنسانتره، می‌توان خوراک این دام‌ها را تأمین کرد. اقدامی دیگر در این راستا طرح اصلاح نژاد، تکثیر و توزیع گاو سیستانی با روش هسته باز به منظور حفاظ نژاد گاو سیستانی توسط مرکز تحقیقات سیستان است.

امید است با تأمین اعتبار برای اجرای این طرح در آینده‌ای نزدیک اشتغالزایی، توسعه و تولید گاو سیستانی در منطقه به صورت جدی دنبال شود.

نویسنده: فرشته مریدی (دانش آموخته کارشناسی ارشد اصلاح نژاد، دانشگاه صنعتی اصفهان)
فصلنامه علمی- دانشجویی رویان، شماره بیست و یکم
دام‌یار ۲۴

آیا میدانید؟

صاحبان کسب و کار در حوزه دامپروری میتوانند آگهی های خود را بدون پرداخت هزینه در دام‌یار ۲۴ منتشر کنند.
این امکان تا تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ مهیاست‌.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برچسب های پست

بیشتر بخوانیم

بیشتر بخوانیم

چه خبر؟

چه خبر؟

مصرف گوشت ۵۰درصد کاهش یافت

مصرف گوشت ۵۰درصد کاهش یافت

رییس شورای تامین کنندگان دام کشور گفت: با کاهش تقاضا از سوی پر مصرف‌ها، میزان مصرف گوشت قرمز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰درصد کاهش یافته است.

توقف خام فروشي نهاده‌هاي دامي

توقف خام فروشي نهاده‌هاي دامي

خبرگزاری آریا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: مدیریت توزیع نهاده های دامی نیاز به برنامه ریزی دارد و کارگروه نظارتی وظیفه برنامه ریزی آن را بر عهده دارد.

تماس با ما

آگهی خاصی را میخواهید ثبت کنید؟ در هنگام مرور صفحات متوجه مشکل خاصی شدید؟ انتقاد یا پیشنهادی دارید؟

از طریق فرم مقایل با ما در میان بگذارید.

منتظر شنیدن صدای شما هستیم.