داستان Milk Checker و ورم پستان

Milk Checker یک ردیاب دیجیتالی است که با دقت زیادی ورم پستان گاو را تشخیص می دهد. با یک آزمایش سریع و ساده، Milk Checker قادر است در هر چهار پستان گاو ...

Milk Checker
واژه ورم پستان به التهاب غده پستانی بدون توجه به علت آن اطلاق می شود که به وسیله تغییرات فیزیکی- شیمیایی ومعمولا میکروبی شیر و همچنین تغییرات حاصل از بیماری در بافت غده پستانی مشخص می شود.

علائم بیماری ورم پستان
برحسب حدت و شدت میکروب که به پستان حمله کرده باشد، نشانی های بیماری متفاوت است. التهاب شديد (حاد) و فوق حاد که با مسمومیت خونی (سپتی سمی) و با واکنش عمومی همراه است، یا به صورت التهاب نامشخص (تحت حاد) و یا مزمن که به تدریج بافت پستان فیبروزی و سفت می شود، ظاهر می گردد. در این حالات بسته به نوع میکروب علائم متفاوت است.(Sellier et al, 2014)
ورم پستان پنهان (تحت حاد) و در این نوع ورم پستان وضع ظاهری شیر سالم و عادی به نظر می رسد و در ظاهر دام هیچگونه علائم بیماری دیده نمی۔ شود، اما در ترکیبات شیر تغییرات زیر دیده میشود. مانند: افزایش گلبولهای سفید و سلول های بافت پستان یا سلول های سوماتیک ( SC : Somatic cell)، کاهش چربی شیر، کاهش کازئین، کاهش لاکتوز، افزایش سرم شیر، افزایش کلرورها در شیر، افزایش گلیکوژن شیر و کاهش تولید شیر.
در این مرحله به علت عدم تشخیص و عدم توجه دامدار به بهداشت شیر در اتاق شیر دوشی و دوشیدن توأم دام های سالم و بیمار سبب اشاعه بیماری به سایر گاوها می شود، به طوری که ظرف مدت کوتاهی ۵۰ درصد گله به این نوع ورم پستان مبتلا می شوند.
ورم پستان مزمن
این حالت ورم پستان نیز از نظر دامدار تا حدودی نامشخص است، اما اگر دقت شود و آزمایش ورم پستان استریپ کاپ انجام شود وجود لخته هایی در شیر مشخص کننده بیماری است و تغییرات ترکیبات شیر نیز مانند ورم پستان تحت حاد است، اما در مرحله پیشرفته تر در اینجا سرم شیر افزایش یافته و کلرورها افزایش بیشتری دارند. این نوع ورم پستان معمولا به درمان جواب نمیدهد و در صورت نگهداری گاو در گله سبب پیشرفت بیماریو سرایت به سایرین می شود و بایستی دام آلوده حذف و به کشتارگاه اعزام شود.
ورم پستان حاد
در این حالت پستان دارای التهاب و تورم بوده، اطراف پستان گرم شده و دام هم دچار تب می گردد. در این حالت هنگام دوشش، دام پاها را بر زمین می کوبد و احساس ناراحتی می کند. شکل ظاهری شیر تغییر یافته، شیر دارای مایع سبز رنگ و رگههای خون و لخته های فراوان می گردد. گاو بی اشتها و ناراحت میشود. این گاوها را بایستی با دستگاه شیر دوشی تک واحدی دوشیده و در پایان شیردوشی به طور جداگانه روزانه حداقل سه مرتبه دوشید تا عفونت در پستان سبب ضایعه پستانی نشود. این دامها را باید تحت مراقبت دامپزشک قرار داد، شیر دوشیده شده را به فاضلاب ریخته و هر بار پس از شیردوشی دستگاه را ضد عفونی کرد.
ورم پستان فوق حاد
این نوع ورم پستان گاو نیز مانند ورم پستان حاد مشخص بوده و دام دچار تب شده و بیمار است، پستان دارای التهاب بوده و گاو به علت درد شدید اغلب موارد اجازه شیر دوشی را نمی دهد. شیر سبز رنگ و دارای رگه های خون و لخته میشود. در این حالت سریعا بایستی گاو تحت مراقبت جداگانه قرار گیرد. گاهی اوقات به علت کم توجهی و نیز در اثر نفوذ عفونت به خون سپتی سمی رخ داده و دام تلف می گردد (2014 ,Sellier et al).


خسارات ناشی از ورم پستان
برخی خسارات ناشی از ورم پستان شامل کاهش تولید شیر، افزایش هزینه های درمان، دور ریختن شیر حاوی باقی مانده دارو، احتمال از بین رفتن یک یا چند قسمت پستان و یا حذف دام حین درمان و افزایش هزینه های کارگری و دامپزشکی هستند. اما مهم ترین خسارت از طریق کاهش تولید شیر (حدود۸ – ۱۵ درصد) در طول هفت ماه دوره شیرواری است. اگر این بیماری در ۲۰ درصد از دامهای گله وجود داشته باشد خسارت وارده به دامدار ۷۰ درصد سایر هزینه ها خواهد بود. هزینه ورم پستان حاد شامل ۱۴ درصد مرگ و میر، هشت درصد شیر دور ریخته شده و هشت درصد درمان است. هزینه ورم پستان پنهان یا تحت حاد ۷۰ درصد ناشی از ناشناخته بودن و کاهش تولید شیر در طول دوره شیرواری است. با توجه به موارد ذکر شده وعدم تشخیص ورم پستان تحت حاد به صورت ظاهری و وقت گیر و هزینه بر بودن استفاده از روش های آزمایشگاهی، وجود دستگاهی که بتواند بیماری ورم پستان را در محل و با وقت و هزینه کمتر تشخیص دهد، لازم و ضروری است. دستگاه ورم پستان یاب یا Milk checker به همین منظور طراحی و معرفی شده است.

ورم پستان
Milk Checker یک ردیاب دیجیتالی است که با دقت زیادی ورم پستان گاو را تشخیص می دهد. با یک آزمایش سریع و ساده، Milk Checker قادر است در هر چهار پستان گاو به طور هم زمان و در عرض چند ثانیه ورم پستان بالینی و تحت بالینی را تشخیص دهد (2014 ,.Nogami et al).
مزایای استفاده از Milk Checker
با وجود Milk Checker، تنها چند ثانیه زمان می برد تا ورم پستان تحت حاد در گاوها تشخیص داده شود. Milk Checker نمونه های شیر چهار کارتیه پستان را تجزیه و تحلیل می کند و نتایج را به صورت یکجا و آنی نشان می دهد. به علاوه، این روش نسبت به سایر روشها قابل اعتمادتر است. برخلاف آزمایش پیچیده ورم پستان کالیفرنیا که نیاز به مخلوط کردن شیر با محلول دارد، Milk Checker نتایج عددی را روی صفحه دیجیتالی، با دقت اعشاری نمایش میدهد؛ بنابراین باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود (2014 ,.Nogami et al) .
کنترل سلامت گله
Milk Checker یک عامل مهم در مدیریت گله به شمار می رود. با استفاده از Milk Checker به طور مرتب در طول دوره شیردهی، می توان به راحتی گاوهای آلوده را شناسایی کرده و آنها را از سایر گاوهای گله جدا کرد. به علاوه میتوان از MilkChecker برای تعیین کارآیی درمان آنتی بیوتیکی نیز استفاده کرد. به این ترتیب، می توان گله را کنترل کرده، کیفیت شیر را بهبود داده و میزان سوددهی را افزایش داد. همه ساله شیوع ورم پستان منجر به خسارات قابل توجهی برای دامداران می شود؛ بنابراین، پیشگیری از این عارضه امری ضروری است. با استفاده از دستگاه Milk Checker، عفونت را می توان در مرحله مقدماتی و زمانی که در ظاهر قابل تشخیص نیست، تشخیص داد. بنابراین، می توان از هزینه های بالای درمان دامپزشکی، آنتی بیوتیک ها و دور ریختن شیر، حذف فیزیکی گاوها و سایر زبانها جلوگیری کرد .
روش کار Milk Checker
Milk Checker وسیله ای قابل حمل و سبک است که دارای سنسور الکترود بوده و هرگونه ناهنجاری در هدایت الکتریکی شیر را تشخیص می دهد. هنگامی که یک التهاب در غده های پستانی (ورم پستان) رخ میدهد، برخی از اجزای پلاسمای خون (مانند یون های سدیم و کلر) داخل شیر آزاد شده و باعث افزایش هدایت الکتریکی آن می شوند. این ناهنجاری توسط Milk Checker اندازه گیری می گردد که حتی قبل از آشکار شدن علائم آنها با چشم غیر مسلح، ورم پستان تشخیص داده می شود (2016 ,.Glennon et al).

نشریه علمی- ترویجی (حرفهای) دامستیک، شماره هفده پیاپی

امیر نوری | دانشجوی کارشناسی علوم دامی، گروه علوم دامی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز، آذربایجان شرقی، ایران

با ما همراه باشید: دامیار ۲۴

نویسنده: امیر نوری

لینک کوتاه: zaya.io/cow4

باعث افتخار است که همراهی چون شما داریم. امیدواریم بتوانیم اندکی در پیشرفتتان سهیم باشیم.
با تشکر دامیار ۲۴

علائم بیماری ورم پستان Milk Checker ورم پستان مزمن ورم پستان حاد واژه ورم پستان به التهاب غده پستانی بدون توجه به علت آن اطلاق می شود که به وسیله تغییرات فیزیکی- شیمیایی ومعمولا میکروبی شیر و همچنین تغییرات حاصل از بیماری در بافت غده پستانی مشخص می شود علائم بیماری ورم پستان Milk Checker ورم پستان مزمن ورم پستان حاد واژه ورم پستان به التهاب غده پستانی بدون توجه به علت آن اطلاق می شود که به وسیله تغییرات فیزیکی- شیمیایی ومعمولا میکروبی شیر و همچنین تغییرات حاصل از بیماری در بافت غده پستانی مشخص می شود علائم بیماری ورم پستان Milk Checker ورم پستان مزمن ورم پستان حاد واژه ورم پستان به التهاب غده پستانی بدون توجه به علت آن اطلاق می شود که به وسیله تغییرات فیزیکی- شیمیایی ومعمولا میکروبی شیر و همچنین تغییرات حاصل از بیماری در بافت غده پستانی مشخص می شود

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برچسب های پست

بیشتر بخوانیم

بیشتر بخوانیم

چه خبر؟

چه خبر؟

مصرف گوشت ۵۰درصد کاهش یافت

مصرف گوشت ۵۰درصد کاهش یافت

رییس شورای تامین کنندگان دام کشور گفت: با کاهش تقاضا از سوی پر مصرف‌ها، میزان مصرف گوشت قرمز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰درصد کاهش یافته است.

توقف خام فروشي نهاده‌هاي دامي

توقف خام فروشي نهاده‌هاي دامي

خبرگزاری آریا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: مدیریت توزیع نهاده های دامی نیاز به برنامه ریزی دارد و کارگروه نظارتی وظیفه برنامه ریزی آن را بر عهده دارد.

تماس با ما

آگهی خاصی را میخواهید ثبت کنید؟ در هنگام مرور صفحات متوجه مشکل خاصی شدید؟ انتقاد یا پیشنهادی دارید؟

از طریق فرم مقایل با ما در میان بگذارید.

منتظر شنیدن صدای شما هستیم.