سیستم مرکزی کنترل وضعیت مرغداری

مرغداری ها از جمله مراکز بسیار سودده در صنعت مواد غذایی هستند اما تاکنون بسیار سنتی اداره شده و تلفات زیادی را به دنبال داشته اند. چه بسا بعضی از مرغداران گوشتی به خاطر ....

مرغداری ها از جمله مراکز بسیار سودده در صنعت مواد غذایی هستند اما تاکنون بسیار سنتی اداره شده و تلفات زیادی را به دنبال داشته اند. چه بسا بعضی از مرغداران گوشتی به خاطر مکانیزه نبودن سیستم کنترل دما، رطوبت و گازهای آلاینده، ضررهای هنگفتی را متحمل شده اند. با این وجود هنوز هم مرغدارانی پیدا می شوند که با سیستم های از رده خارج شدهی کنترل دما و رطوبت عمليات جوجه ریزی را انجام داده و ریسک تغییر سیستم را نمی پذیرند، البته همه مرغداران تاکنون دریافته – اند که سیستم مکانیزه می تواند از میزان تلفات و اندازه مشکلات آنان بکاهد، اما درصد کاهش مشکلات و تلفات عملا برای آنها آشکار نیست؛ چه بسا این ارقام به ذهن آنها خطور کرده بود. در حال حاضر هیچ مرغداری با سیستم سنتی کار نمی کند.

سیستم مرکزی کنترل وضعیت مرغداری

معرفی سیستم کنترل مرکزی هوشمند مرغداری
تابلو برق هوشمند طراحی شده، مخصوص مرغداری ها است که می تواند پارامترهای محیطی سالن را اندازه گیری کرده و ثبت کند و در مواقع لزوم از طریق ارسال پیام های دریافت شده توسط گیرنده ها، هشدار داده و یا وضعیت سالن را گزارش دهد. گزارش وضعیت سالن می تواند از طريق آژیر یا پیامک انجام گیرد. این سیستم قادر است با توجه به مقادیر پارامترهای اندازه گیری شده، تجهیزات نصب شده در سالن را کنترل کند. همچنین این سیستم می تواند به مودم وصل شده و اطلاعات را از طریق اینترنت بر روی موبایل یا کامپیوتر در اختیار مرغدار یا مدیر مجموعه قرار دهد (2015 ,Lee et al).

پارامترهای محیطی که توسط سیستم کنترل هوشمند مرغداری ها اندازه گیری می شوند، شامل دما و رطوبت بیرون سالن، دمای چند نقطه از داخل سالن، رطوبت داخل سالن، دی اکسید کربن، آمونیاک، فشار هوا و شدت روشنایی هستند.

برخی از ویژگیهای این سیستم شامل دقت اندازه گیری بالای سنسورها، صفحه نمایش هفت اینچی از نوع رنگی و لمسی، ارسال پیام هشدار از طریق بلندگوهای این سیستم در محیط یا محوطه مرغداری در هنگام بروز مشکل در کارکرد تجهیزات کنترلی، امکان اتصال به کامپیوتر و مانیتورینگ از طریق موبایل، امکان دریافت اطلاعات سالن از طریق پیامک، رسم نمودارهای دما، رطوبت و گازهای سالن و نمایش هر گونه تغییرات در تنظیمات دستگاه ها است (2015 ,Lee et al).

مزایای استفاده از تابلو هوشمند مرغداری
با استفاده از تابلوهای هوشمند مرغداری می توان کاهش مصرف انرژی، طراحی و ساخت کلیه تجهیزات نصب شده متناسب با استانداردهای صنعت مرغداری، حذف کلیه عملکردهای مکانیکی و جایگزینی آنها با عملکردهای الکترونیکی هوشمند، کاهش تردد کارگران به داخل سالن ها و جلوگیری از انتقال ویروس از انسان به طیور، ثبت و نگهداری کلیه اطلاعات در حافظه کامپیوتر و کارت حافظه روی دستگاه را به ارمغان آورد (2015 ,Lee et al).

نشریه علمی- ترویجی (حرفهای) دامستیک، شماره هفده پیاپی

امیر نوری | دانشجوی کارشناسی علوم دامی، گروه علوم دامی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز، آذربایجان شرقی، ایران

با ما همراه باشید: دامیار ۲۴

نویسنده: امیر نوری

لینک کوتاه: zaya.io/chic3

باعث افتخار است که همراهی چون شما داریم. امیدواریم بتوانیم اندکی در پیشرفتتان سهیم باشیم.
با تشکر دامیار ۲۴

سیستم مرکزی کنترل وضعیت مرغداری مرغداری ها از جمله مراکز بسیار سودده در صنعت مواد غذایی هستند اما تاکنون بسیار سنتی اداره شده و تلفات زیادی را به دنبال داشته اند. افزایش سود سیستم مرکزی کنترل وضعیت مرغداری مرغداری ها از جمله مراکز بسیار سودده در صنعت مواد غذایی هستند اما تاکنون بسیار سنتی اداره شده و تلفات زیادی را به دنبال داشته اند. افزایش سود سیستم مرکزی کنترل وضعیت مرغداری مرغداری ها از جمله مراکز بسیار سودده در صنعت مواد غذایی هستند اما تاکنون بسیار سنتی اداره شده و تلفات زیادی را به دنبال داشته اند. افزایش سود

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برچسب های پست

بیشتر بخوانیم

بیشتر بخوانیم

چه خبر؟

چه خبر؟

مصرف گوشت ۵۰درصد کاهش یافت

مصرف گوشت ۵۰درصد کاهش یافت

رییس شورای تامین کنندگان دام کشور گفت: با کاهش تقاضا از سوی پر مصرف‌ها، میزان مصرف گوشت قرمز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰درصد کاهش یافته است.

توقف خام فروشي نهاده‌هاي دامي

توقف خام فروشي نهاده‌هاي دامي

خبرگزاری آریا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: مدیریت توزیع نهاده های دامی نیاز به برنامه ریزی دارد و کارگروه نظارتی وظیفه برنامه ریزی آن را بر عهده دارد.

تماس با ما

آگهی خاصی را میخواهید ثبت کنید؟ در هنگام مرور صفحات متوجه مشکل خاصی شدید؟ انتقاد یا پیشنهادی دارید؟

از طریق فرم مقایل با ما در میان بگذارید.

منتظر شنیدن صدای شما هستیم.