دستگاه تشخیص فحلی

روش های تشخیص فحلی بسیاری در گوسفند و بز وجود دارد که با پیشرفت علم بروز شده اند امروزه دستگاه های تشخیص فحلی وارد بازار شده اند که هدف ما بررسی آن هاست

 یکی از روش هایی که باعث افزایش تولید مثل در گله های گوسفند و بز می شود، تشخیص زمان فحلی آن ها است؛ زیرا ضعف در تشخیص به موقع فحلی و آبستنی موجب می شود تا فحلی های زیادی در زمان طول عمر اقتصادی دام از دست برود که این امر سبب طولانی تر شدن فاصله دو زایمان و به تبع آن ضررهای مالی فراوان به دامداران می شود (صادقی پناه، ۱۳۹۵، الف). چرخه فحلی عبارت است از یک دوره تقریبا ۱۷ روزه در میش و ۲۱ روزه در ماده بز. چنانچه آمیزش از طریق جفتگیری طبیعی انجام شود، تشخيت فحلی ضرورتی ندارد؛ چرا که حیوان تر حاضر در گله، ماده های فحل را تشخیص داده و به طور طبیعی جفتگیری را نیز انجام می دهد؛ مگر در مواردی که کار تحقیقاتی باشد و یا برنامه جفتگیری کنترل شده باشد و از طرفی تعداد نرهای انتخاب شده، کم باشد و برای ممانعت از خستگی آن ها، بخواهیم تشخیص فحلی را با نرهای مجزا انجام داده و میش های فحل را برای جفتگیری نزد قوچ منتخب ببریم. همچنین، محدودیت تعداد آغل در جفتگیری کنترل شده نیز ممکن است ضرورت تشخیص فحلی را ایجاب کند؛ یعنی میش ها همگی در یک آغل بزرگ باشند و هر کدام که فحل شده برای جفتگیری نزد قوچ منتخب برده شود چنانچه تلقیح مصنوعی در زمان ثابت نیز مد نظر باشد باز هم ضرورتی به تشخيت فحلی نیست؛ چراکه صرف نظر از زمان ایستا فحلی، تلقيج حدود ۴۸ ساعت بعد از خارج کردن اسفنج یا سیدر انجام می شود، اما اگر هدف، تلقیح مصنوعی براساس زمان شروع ایستا فحلی باشد، باید تشخيد فحلی صورت گیرد (همان) از روش های متداولی که می توان برای تشخیص استفاده کرده استفاده از قوچ تیزر بوده که می توان با دوربین مداربسته میش های محلی را ثبت نمود. البته، این روش به دلیل کوچک بودن شماره گوش ها و عدم قرائت آنها با مشکلاتی مواجه است. روش بعدی استفاده از همان قوچ های تیزر می باشد، با این تفاوت که قوچ ها مجهز به پرانی نشانه گذار می باشند و یا هر پرش رنگ درون قالب براق به کپل میش برخورد کرده و کپل میش های فحل رنگی می شود.

دستگاه تشخیص فحلی

EDS2 نسل جدید دستگاه تشخیص فحلی در گوسفند و بز

EDS2 نسل جدید دستگاه تشخیص سریع فحلی در گوسفند و بز است که امکان این را می دهد که زمان تلقيح دقيقا تعيين شود. دستگاه EDS2 برای معاینه موثر و آسان و جهت به حداقل رساندن استرس برای حیوان طراحی شده است دانشمندان دریافته اند که رابطه مستقیمی میان تغییرات مقاومت الکتریکی با مخاط دهانه رحم و بروز تخمک گذاری وجود دارد و ثابت شده که هر چه قدر تخمک گذاری نزدیک تر باشد، مقاومت الکتریکی مخاط نیز بیشتر است. معاینه با قرار دادن پروب داخل مهبل حيوان صورت می گیرد
نتایج به دست آمده توسط دستگاه در نمودار زیر نشان داده شده اند.

دستگاه تشخیص فحلی
مزایای این دستگاه

می توان به قابل حمل بودن، قابلیت ثبت شماره حیوان برای تلقیح و انتقال اطلاعات به PC اشاره کرد.

همچنین پیشنهاد میشود درباره دستگاه ردیاب آبستنی و دستگاه تشخیص زمان زایمان بخوانید

فصلنامه علمی- دانشجویی رویان، سال پنجم، شماره بیست و یکم

امیار قره داغی | دانشجوی کارشناسی مهندسی علوم دامی دانشگاه تبریز

منبع: دامیار ۲۴

نویسنده:امیار قره داغی 

لینک کوتاه: zaya.io/sheep1

باعث افتخار است که همراهی چون شما داریم. امیدواریم بتوانیم اندکی در پیشرفتتان سهیم باشیم.
با تشکر دامیار ۲۴

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برچسب های پست

بیشتر بخوانیم

بیشتر بخوانیم

چه خبر؟

چه خبر؟

اخبار حوزه دامپروری و کشاورزی، ارز دولتی، نهاده‌های دامی، همتی، واردات نهاده های دامی

کمبود ارز برای نهاده‌های دامی در سایه غفلت همتی

در حالی‌که میلیون‌ها تن نهاده دامی در بنادر انبار شده اما بانک مرکزی به دلیل عدم تخصیص ارز از هفته‌های پایانی اسفند تا اوایل اردیبهشت امسال از ورود کالاهای اساسی به کشور جلوگیری کرده و بر گرانی ها دامن زده است.

مصرف گوشت ۵۰درصد کاهش یافت

مصرف گوشت ۵۰درصد کاهش یافت

رییس شورای تامین کنندگان دام کشور گفت: با کاهش تقاضا از سوی پر مصرف‌ها، میزان مصرف گوشت قرمز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰درصد کاهش یافته است.

تماس با ما

آگهی خاصی را میخواهید ثبت کنید؟ در هنگام مرور صفحات متوجه مشکل خاصی شدید؟ انتقاد یا پیشنهادی دارید؟

از طریق فرم مقایل با ما در میان بگذارید.

منتظر شنیدن صدای شما هستیم.