دستگاه اندازه گیری رطوبت و دما

دستگاه نسبتا کوچکی است که حدود ۵۰۰ گرم وزن دارد و برای رطوبت سنج غلات، ذرت، دانه های روغنی و بذر حبوبات در مزرعه استفاده می شود....

مدت نگهداری غلات در انبار به درصد رطوبت دانه، درجه حرارت و رطوبت نسبی انبار بستگی دارد. مثلا گندم، در صورتی که رطوبت دانه ۱۵ درصد و حرارت انبار ۱۴ درجه سانتی گراد باشد، فقط ۸ تا ۱۲ ماه قابل نگهداری است و اگر درجه حرارت به ۱۶ درجه سانتی گراد برسد این مدت به ۴ تا ۷ ماه کاهش می یابد. اگر رطوبت نسبی انبار بالا باشد، درصد رطوبت دانه ها نیز افزایش یافته در نتیجه مدت زمان نگهداری آنها کاهش می یاید. رطوبت در سیلو نیز مهم است. رطوبت بالا در سیلو موجب جاری شدن پساب بالا و به طبع آن دفع مواد معنی سیلو می باشد. هنگامی که علوفه ذرت با ماده خنک پایین سیلو می شود، استفاده از جاذب مناسب و تعیین سطح مورد نیاز آن جهت جلوگیری از اتلاف پساب سیلاژ ضروری است.
دستگاه اندازه گیری رطوبت و دما دستگاه نسبتا کوچکی است که حدود ۵۰۰ گرم وزن دارد و برای رطوبت سنج غلات، ذرت، دانه های روغنی و بذر حبوبات در مزرعه استفاده می شود.

این وسیله از روش فشرده سازی دانه استفاده می کند و در طی چند ثانیه میزان رطوبت و دمای دانه را به ما می دهد. یک عدد پروب سفارشی از جنس استیل ضد زنگ هم دارد که برای غلات انبار شده مناسب است و می توان آن را داخل سیلو نیز به کار برد از مزایای این دستگاه انجام دو کار در یک دستگاهها خطای کم در اندازه گیری رطوبت (% • (۵) و دما (۵/ ۰ درجه سانتی گراد)، سریع و قابل حمل بودن و ذخیره سازی داده ها و قابلیت انتقال به PC نام برد . دستگاه رطوبت سنج با خوش کن شستی این دستگاه رطوبت سنج برای دانه های سختی مانند ذرت که نمی توان به آسانی رطوبت آن ها را تعیین کرد و باید حتما آن ها را خرد نموده ساخته شده که دارای یک آچار مخصوص بر روی محفظه دانه به منظور خرد کردن می باشد که می توان در مزرعه به آسانی رطوبت را اندازه گیری نمود. بزرگ ترین مزیت این دستگاه خرد کردن دانه ها می باشد که می تواند شرایط آزمایشگاهی را در مزرعه فراهم آورد تا با دقت بیشتر رطوبت دانه را اندازه بگیرد. هدف اصلی در ذخیره سازی علوفه، حفظ کیفیت مواد مغذی موجود در آن است.


زمانی باید به ذخیره و انبار نمودن علوفه ها اقدام نمود که رطوبت آن از ۲۰ درصد تجاوز نکند. رطوبت زیاد در انبار موجب فساد و کیک زدگی علوفه می شود. برای نگهداری علوفه انبار لازم نیست و فقط یک سر پناه برای جلوگیری از تخریب ریز مغذی ها کافی است
این دستگاه برای اندازه گیری رطوبت و دمای داخل یونجه ها و کاه و کلش های بسته بندی و انباشته شده به کار می رود.

یک پروب از استیل ضد زنگ دارد که وارد علوفه شده و می تواند برای جلوگیری از کپک زدگی علوفه مؤثر باشد. مزیت این دستگاه، قابلیت پروب آن می باشد که می تواند به آسانی درون علوفه شود نتیجه گیری امروزه بهره مندی از پیشرفت های تکنولوژی در جهت تأمین امنیت غذایی، افزایش بهره وری و همچنین رفع مشکلات حیطه دامپروری مقید فایده بوده و استفاده از ابزارهای تشخیصی، انبارداری و … فرآیند مراحل پرورش را تسهیل نموده و از اتلاف انرژی و زمان جلوگیری می نماید. اما نکته قابل توجه درباره این ابزارهای شناسایی، شیربومی بودن آن ها می باشد و همین امر موجب می شود تا قبل از خریداری این محصولات هزینه های زیادی بر تولید کنندگان عرصه دامپروری تحميل شود و این امر به نوبه خود سبب می شود تا تولید کنندگان به همان رویکرد قدیمی و گاه مشوخ پیشین رو آورده و از استفاده از این ابزارها چشم پوشی نمایند. حال آن که با مشارکت شرکت های فناور محور و اهتمام به بومی سازی، ساخت و تولید این ابزارها، ته تنها بسیاری از مسائل و معضلات مربوط به تولید کنندگان از بین میرود، بلکه هزینه های مربوط به ساخت این دستگاه ها به صورت چشم گیری کاهش می یاید.

فصلنامه علمی- دانشجویی رویان، سال پنجم، شماره بیست و یکم
امیار قره داغی | دانشجوی کارشناسی مهندسی علوم دامی دانشگاه تبریز

منبع: دامیار ۲۴

نویسنده: امیار قره داغی

لینک کوتاه: zaya.io/general1

باعث افتخار است که همراهی چون شما داریم. امیدواریم بتوانیم اندکی در پیشرفتتان سهیم باشیم.
با تشکر دامیار ۲۴

خوراک سازی گاو گوسفند بز دام تاسیسات طیور ساختمان و تاسیسات تاسیسات نوین گاوداری تاسیسات نوین مرغ داری دستگاه اندازه گیری رطوبت و دما خوراک دستگاه نسبتا کوچکی است که حدود ۵۰۰ گرم وزن دارد و برای رطوبت سنج غلات، ذرت، دانه های روغنی و بذر حبوبات در مزرعه استفاده می شود. خوراک سازی گاو گوسفند بز دام تاسیسات طیور ساختمان و تاسیسات تاسیسات نوین گاوداری تاسیسات نوین مرغ داری دستگاه اندازه گیری رطوبت و دما خوراک دستگاه نسبتا کوچکی است که حدود ۵۰۰ گرم وزن دارد و برای رطوبت سنج غلات، ذرت، دانه های روغنی و بذر حبوبات در مزرعه استفاده می شود. خوراک سازی گاو گوسفند بز دام تاسیسات طیور ساختمان و تاسیسات تاسیسات نوین گاوداری تاسیسات نوین مرغ داری دستگاه اندازه گیری رطوبت و دما خوراک دستگاه نسبتا کوچکی است که حدود ۵۰۰ گرم وزن دارد و برای رطوبت سنج غلات، ذرت، دانه های روغنی و بذر حبوبات در مزرعه استفاده می شود. 

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برچسب های پست

بیشتر بخوانیم

بیشتر بخوانیم

چه خبر؟

چه خبر؟

اخبار حوزه دامپروری و کشاورزی، ارز دولتی، نهاده‌های دامی، همتی، واردات نهاده های دامی

کمبود ارز برای نهاده‌های دامی در سایه غفلت همتی

در حالی‌که میلیون‌ها تن نهاده دامی در بنادر انبار شده اما بانک مرکزی به دلیل عدم تخصیص ارز از هفته‌های پایانی اسفند تا اوایل اردیبهشت امسال از ورود کالاهای اساسی به کشور جلوگیری کرده و بر گرانی ها دامن زده است.

مصرف گوشت ۵۰درصد کاهش یافت

مصرف گوشت ۵۰درصد کاهش یافت

رییس شورای تامین کنندگان دام کشور گفت: با کاهش تقاضا از سوی پر مصرف‌ها، میزان مصرف گوشت قرمز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰درصد کاهش یافته است.

تماس با ما

آگهی خاصی را میخواهید ثبت کنید؟ در هنگام مرور صفحات متوجه مشکل خاصی شدید؟ انتقاد یا پیشنهادی دارید؟

از طریق فرم مقایل با ما در میان بگذارید.

منتظر شنیدن صدای شما هستیم.